Formalności do kredytu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Decydując się na zaciągnięcie kredytu bankowego dla przedsiębiorcy warto liczyć się ze wzmożonymi czynnościami i wieloma dokumentami, potwierdzającymi wiarygodność finansową w oczach analityka bankowego. O ile w przypadku etatowców jest to mniej skomplikowane, to przy przedsiębiorcy sprawa jest bardziej skomplikowana. Wynika to głownie z formy rozliczania się z fiskusem i udokumentowaniem dochodów firmy. W polskich realiach często koszty są na równi z przychodami, więc dochody polskich małych i średnich przedsiębiorców trudno wykazać wprost. Aby udowodnić taką stabilność należy wykazać się, w większości banków, dłuższym niż 6 miesięcy okresem prowadzenia działalności gospodarczej. Według wewnętrznych procedur niektóre banki żądają nawet 2-letniego okresu prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy zaczynający przygodę z biznesem niestety nie mogą liczyć na kredyt na atrakcyjnych warunkach, a te banki, które posiadają w ofercie kredyty na start wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Koszty takich kredytów są zdecydowanie wyższe, niż dla „starych” przedsiębiorców.

Czy forma opodatkowania ma znaczenie?

W zależności od formy opodatkowania należy liczyć się z różnymi wymaganiami banków. Najbardziej pożądana jest książka przychodów – rozchodów. Tak metoda rozliczania z urzędem skarbowym umożliwia analitykowi bankowemu zapoznanie się zarówno z przychodami, jak i rozchodami przedsiębiorcy. Jest on w stanie, z dużym prawdopodobieństwem, określić ryzyko. Podatnicy, którzy wybrali podatek ryczałtowy nie są już tak dobrze traktowani przez bank – nie ukazuje on prawdziwego obrazu i kondycji przedsiębiorcy, gdyż można z niego wyczytać jedynie informacje o przychodzie. Karta podatkowa zwykle jest podstawą do przyjęcia przez bank dochodu w wysokości wielokrotności wyznaczonego podatku (niewielki).

Dokumentacja do kredytu

W zależności od formy opodatkowania przedsiębiorcy będą musieli przedstawić albo książkę przychodów – rozchodów za rok bieżący, zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach, albo PIT 28 za rok poprzedni, jeśli wybrano ryczałt. W przypadku karty podatkowej – decyzję z urzędu skarbowego o wysokości karty podatkowej. Najczęściej banki wymagają również zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, lub wyciągu z KRS, zaświadczenie Regon, decyzję o nadaniu NIP, zeznanie podatkowe za ostatni rok oraz zaświadczenia – o braku zaległości podatkowych i wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z kredytu przeznaczonego bezpośrednio dla firmy, zwykle tzw. obrotowego (sprawdź oferty kredytów dla firm na informacjabiznesowa.pl). Wówczas pod uwagę brane są obroty firmy. Banki wprowadzają co chwilę coraz więcej atrakcyjnych ofert dla małych i średnich przedsiębiorstw, które różnią się jedynie formą spłaty (kredyt obrotowy lub w rachunku bieżącym). Niektóre, w ramach oferty promocyjnej warto wykorzystać na finansowanie zakupów firmowych, materiałów, czy środków transportu, by nie wyzbywać się zapasów gotówki.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023