Karta EKUZ – czy wystarczy na wakacjach?

Planując wyjazd zagranicę warto przemyśleć dokładnie kwestie zabezpieczenia na wypadek nagłych zachorowań. W wielu krajach europejskich koszty pomocy medycznej, konsultacji specjalistycznych czy transport medyczny mogą kosztować nawet kilka, kilkanaście tysięcy euro. To niewyobrażalnie dużo. Niestety wielu turystów jest w błędzie uważając, że wyrobiona w Narodowym Funduszu Zdrowia karta EKUZ wystarczy i w 100% zabezpieczy nas przed ponoszeniem kosztów leczenia w nagłych przypadkach. Oczywiście wybierając się na wakacje z biurem podróży problem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego zwykle leży po stronie organizatora. My jedynie pospisujemy dokumenty przed wyjazdem. Indywidualne wakacje wymagają właściwego przygotowania, także w zakresie ubezpieczenia na wypadek takich sytuacji.

Kiedy EKUZ nas chroni?

Nagła sytuacja umożliwia potrzebującemu posiadaczowi karty EKUZ w krajach członkowskich UE do korzystania z usług medycznych w zakresie niezbędnym z punktu widzenia medycyny. Ochrona gwarantuje nam opiekę podstawową, specjalistyczną i szpitalną; uwzględnione na liście funduszu odpowiedniki leków, opiekę dentystyczną, protetyczną i zaopatrzenia medycznego – teoretycznie bez ograniczeń po stronie NFZ w państwowych placówkach służby zdrowia. Nie jest to jednak aż tak piękne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać, gdyż istnieją jednak ograniczenia. W ramach karty można bowiem korzystać wyłącznie z tych placówek, z którymi podpisano stosowne umowy. Znaleźć taką, w krajach nawet chętnie odwiedzanych przez turystów, nie jest łatwe. Po drugie EKUZ nie gwarantuje pokrycia kosztów transportu chorego do kraju. W wielu krajach UE świadczenia z zakresu ratownictwa, transportu karetką, a nawet specjaliści nie mogą być w całości refundowane; należy liczyć się z kosztami, jeśli takie sytuacje będą miały miejsce.

Chociażby z tych powodów na stronach internetowych NFZ można znaleźć wzmianki o potrzebie wykupienia pakietu ubezpieczenia turystycznego przy planowanym wyjeździe zagranicznym, głównie po to by uniknąć kosztów związanych z leczeniem i transportem. Najważniejsze dla nas jest sprawdzenie, jakie zasady obowiązują w danym kraju, do jakiego się wybieramy. Będzie można wówczas podjąć decyzję, czy sama karta EKUZ wystarczy czy jednak warto dokupić ubezpieczenie na własną rękę. Chociażby polisa NNW zapewni ochronę. Nie jest to duży wydatek, bo ubezpieczenie tego typu można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. To o wiele mniej niż ewentualne koszty leczenia w przypadku nagłego zdarzenia lub wypadku wymagającego hospitalizacji.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023