Kim jest arbiter bankowy?

Korzystanie z usług bankowych jest obecnie sprawą całkowicie naturalną i zwyczajną. Większość z nas posiada konta bankowe i rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe. Niektórzy z nas decydują się na zaciągnięcie kredytów lub pożyczek, nie brakuje i takich, którzy umieszczają swój kapitał na lokatach. Zazwyczaj wszystko układa się pomyślnie i jesteśmy zadowoleni z usług danej instytucji finansowej. Zdarza się jednak, że pojawiają się jakieś problemy, a my jako klienci, czujemy się po prostu pokrzywdzeni. Co wówczas należy zrobić?

Na szczęście jest jedno rozwiązanie. Przy Związku Banków Polskich działa bowiem tak zwany Arbiter Bankowy, który zajmuje się rozstrzyganiem różnego rodzaju sporów, jakie pojawiają się pomiędzy bankiem a klientem. Warto dodać, że jest to całkowicie niezależna instytucja bankowa, z której ma prawo skorzystać każdy klient, czujący, że coś poszło nie tak. Konieczne jest również, aby kłopoty dotyczyły spraw majątkowych. Oznacza to, że nie mówimy o zażaleniach związanych z poszczególnymi pracownikami i ich zachowaniem, chodzi o konkretne sprawy dotyczące operacji i transakcji finansowych.

Arbiter bankowy jest instytucją bezstronną, co w praktyce oznacza, że bez wyraźnego powodu nie opowie się po żadnej ze stron. Najpierw musi uzyskać wszelkie informacje i zgromadzić potrzebne dowody, aby możliwe było rozstrzygnięcie sporu. Równie istotna jest informacja, że arbiter zajmuje się tylko i wyłącznie sprawami, które nie przekraczają ośmiu tysięcy złotych. Jeżeli nasze roszczenia są większe, a transakcja z bankiem dotyczyła wyższego kapitału, konieczne będzie zwrócenie się o pomoc do sądu. Arbiter pomoże nam tylko wtedy, gdy sprawa nie przekroczy jasno określonej kwoty.

Jak zatem widać, ta instytucja bankowa może okazać się bardzo przydatna i w razie jakichkolwiek problemów, powinniśmy się zwrócić właśnie tam.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2017
kalkulator kredytowy gotówkowy 2017
chwilówki online kalkulator 2017
bankowe kredyty konsolidacyjne 2017