Planujesz otworzyć konto w banku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę?

Często, gdy podejmujemy decyzje o założeniu konta lub występuje taka konieczność, zadajemy sobie pytanie, jakie konto wybrać, co powinno mieć, co jest obecnie standardem i który bank będzie najlepszy. Wybór konta powinien jednak być dopasowany do potrzeb danej osoby i przeprowadzony z rozmysłem. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy rachunek bankowy. Podpowiadamy też które elementy powinny być darmowe, a przy których warto rozważyć zapłacenie za nie.

Sprawdź, czy konto jest darmowe

Pierwszy elementem wartym sprawdzenia przy zakładaniu nowego konta bankowego są opłaty za prowadzenie. Obecnie na rynku bez większego problemu powinniśmy znaleźć oferty banków, które oferują założenie darmowego konta z podstawową funkcjonalnością. Niektóre banki jednak nadal za takie usługi liczą sobie kilka — kilkanaście złotych miesięcznie opłaty. Jeśli więc chcemy założyć konta bankowe i nie mamy szczególnych wymagań, warto wybierać jedynie te, które są bezwarunkowo darmowe lub pod pewnymi — łatwymi do spełnienia warunkami. Opcja druga polega najczęściej na zapewnieniu wpływu np. 1000 złotych na nasze konto miesięcznie czy wykonanie 3 transakcji kartą w miesiącu. Jeśli dane konto jest dla nas korzystne, warto zgodzić się na takie warunki. Banki, które oferują konta płatne, powinny oferować dodatkowe usługi jak np. darmowe przelewy natychmiastowe, darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach czy atrakcyjne oprocentowanie rachunku lub limitu w koncie/kartę kredytową bez prowizji. Jeśli mamy płacić za konto miesięcznie pewną sumę, powinniśmy otrzymać coś w zamian. Usługi, które powinniśmy otrzymać na darmowym koncie bankowym to otwarcie i prowadzenie, darmowe przelewy internetowe, darmowa wypłata środków z kasy w oddziale naziemnym, darmowa karta debetowa czy aplikacja mobilna i BLIK. Jeśli nie zależy nam na większej funkcjonalności konta, takie darmowe konto w zupełności wystarczy nam do podstawowego działania i funkcjonowania (sprawdź najlepsze konta osobiste w portalu informacjakredytowa.com).

Przelewy, sesje i przelewy natychmiastowe

Kolejnym aspektem, który musimy sprawdzić, wybierając nasz nowy bank, jest ten związany z przelewami. Służą one nam przeważnie codziennie i nie zwracamy na nie większej uwagi. Przed otwarciem konta warto sprawdzić godziny sesji przelewów przychodzących oraz wychodzących. Są to godziny, w których bank przyjmuje i wysyła standardowe przelewy bankowe. Dla osób, które chcą otrzymywać przelewy najszybciej jak to możliwe np. gdy działają w biznesie, dobrą oznaką są trzy sesje o różnych porach np. rano, w południe i wieczorem. Jeśli szybkość otrzymywania czy wysłania przelewu nie jest dla nas ważna, nie musimy kierować się właśnie tym elementem przy wyborze konta. Typem przelewów, o którym warto wspomnieć, są przelewy natychmiastowe. Są one oznaczone i nazywane jako np. Express Elixir. Przy ich pomocy wysłane pieniądze z naszego konta trafiają w ciągu kilku minut na konto odbiorcy (lista banków biorących udział w systemie Express Elixir jest obszerna, ale należy sprawdzić ją przed otworzeniem konta, jeśli zależy nam na tym elemencie).

Serwis internetowy, aplikacja mobilna i BLIK

Jedną z najważniejszych obecnie rzeczy, które należy sprawdzić przed otworzeniem konta bankowego, jest serwis internetowy, aplikacja mobilna czy BLIK. Są to wszystkie te elementy, które decydują o mobilności konta i jego funkcjonalności. Służyć nam będą do samodzielnego wysyłania przelewów, sprawdzania stanu konta czy wypłaty pieniędzy. Obecnie istnieje wiele elementów cyfrowych, które mogą być związane z kontem. Im więcej oferuje ich bank, tym większe możliwości dla nas. Pierwszym krokiem jest zatem sprawdzenie na stronie banku dema serwisu internetowego. Możemy sprawdzić tam jaką ma grafikę, jak funkcjonuje oraz czy jest prosty i intuicyjny. Ważny jest także sposób logowania się do niego. Najwygodniejszym jest autoryzacja kodem przez sms lub kod w aplikacji. Nieco mniej podręcznymi będą hasła drukowane na karcie z banku czy token fizyczny. Elementem, który warto, aby posiadało konto, jest aplikacja mobilna. Dzięki niej będziemy mogli prosto w telefonie sprawdzać wszystkie informacje i zarządzać kontem. Warto sprawdzić też, czy bank oferuje BLIKa, czyli system płatności na podstawie generowanego kodu w aplikacji. Przy pomocy BLIKa będziemy mogli uregulować rachunek czy wypłacić pieniądze z bankomatu, nie mając przy sobie karty.

Placówki bankowe, obsługa kasowa i bankomaty

Bardzo często osoby, które zakładają nowe konto, nie sprawdzają placówki bankowej oraz obsługi w niej, kierując swoje kroki od razu do rejestracji konta np. w internecie lub w “okienku”. Jest to ważna kwestia, której nie należy pomijać. Przed utworzeniem konta powinny sprawdzić ile placówek oraz bankomatów danej sieci jest w naszej okolicy. Ważną informacją jest też ta, czy wszystkie placówki bankowe oferują obsługę kasową. Przed otwarciem konta możemy udać się do takiej placówki i sprawdzić, czy są w niej kolejki, jaki jest poziom obsługi czy porozmawiać z doradcą bankowym, o ile będzie taka okazja. Wbrew pozorom wszystkie te elementy, choć na pozór błahe, będą miały wpływ na komfort dalszego użytkowania naszego konta.

Kieruj się w stronę dużych banków

Pewnego rodzaju wskazówką, która może okazać się bardzo cenna przy zakładaniu nowego konta bankowego jest, aby szukać oferty konta w bankach dużych oraz renomowanych. Na polskim rynku istnieje ok. kilkudziesięciu banków. Są to zarówno banki globalne komercyjne, jak i banki polskie czy SKOKi i banki spółdzielcze. Spośród tych typów bąków warto wybierać największe banki globalne na rynku, które działają w Polsce. Pierwszym powodem, dla którego warto to zrobić, jest pragmatyzm. Największe banki mają najwięcej placówek i bankomatów, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli załatwić sprawę osobiście w placówce bez poszukiwania oddziału — nawet w innym mieście. Duże banki oferujące wszystkie nowości takie jak np. BLIK czy aplikacje mobilne oraz mają bardzo szeroką ofertę. Korzystanie dużych banków komercyjnych to też niskie ryzyko upadku banku — dużo mniejsze niż np. SKOKu czy banku spółdzielczego. Choć i tak we wszystkich bankach obowiązuje BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a nasze środki są bezpieczne, zablokowanie pieniędzy nawet na kilka tygodni przy upadku małego banku może być problematyczne.