Co potrzebne do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Jeżeli zamierzamy zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z tym, że czeka na nas wiele formalności, a także tak zwanej roboty papierkowej. Nie da się tego uniknąć, istnieje jednak prosty sposób, aby ułatwić sobie nieco tę trudną drogę. Wystarczy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami banku i przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Wówczas nie będzie konieczne odwiedzanie banku kilka razy i kompletowanie dokumentów.

Podstawą są oczywiście papiery, które potwierdzają naszą tożsamość. W przypadku kredytu hipotecznego, konieczne jest okazanie aż dwóch dokumentów, w tym dowodu osobistego. Drugi natomiast wybieramy sami, musi to jednak być albo prawo jazdy, albo legitymacja ubezpieczeniowa, ewentualnie emerytalna, czasem też paszport. To stanowi jednak dopiero fundament, musimy bowiem zgromadzić znacznie więcej potrzebnych papierów.

Bardzo ważne jest obliczenie tak zwanej zdolności kredytowej. Bank dokonuje tego poprzez analizę miesięcznych zarobków wnioskodawcy. Dlatego pracodawca ma obowiązek wystawić nam zaświadczenie o tym, ile zarabiamy. Poza tym wymagane jest również pismo, które potwierdzi nasze zatrudnienie, najlepiej na okres nieokreślony. Posiadając te papiery dostarczamy bankowi to, co dla niego najważniejsze. Niektóre banki mają również dodatkowe wymagania, trzeba dostarczyć pismo, które potwierdzi, że wnioskodawca nie zalega z płaceniem jakichkolwiek składek czy podatków.

Sytuacja staje się wyjątkowo wtedy, gdy osoba starająca się o kredyt hipoteczny prowadzi własną działalność gospodarczą. Znacznie zwiększa się wówczas liczba dokumentów, jakie należy dostarczyć bankowi. Są to między innymi: dokument potwierdzający prowadzenie własnego biznesu, pisma z Urzędu Skarbowego i ZUS-u o terminowym regulowaniu składek, numer NIP oraz REGON. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest sprawą trudną, ale trzeba spełnić szereg warunków, jakie stawia przed nami bank.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2017
kalkulator kredytowy gotówkowy 2017
chwilówki online kalkulator 2017
bankowe kredyty konsolidacyjne 2017