Spread jako dodatkowy koszt kredytu walutowego

Coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie. W wielu przypadkach okazuje się to najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Niestety, oprócz licznych zalet, trzeba sobie również zdawać sprawę z możliwych wad, które w przyszłości mogą nam spędzać sen z powiek.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istnieje coś takiego jak spread, który stanowi dodatkowy koszt każdego kredytu walutowego. Jest kilka sposobów, aby go uniknąć, ale nie zawsze są one możliwe do realizacji. Konieczne jest zatem liczenie się z tym, że trzeba ponieść te dodatkowe koszta. Mianem spreadu walutowego określa się różnicę finansową, jaka istnieje między kupnem a sprzedażą obcej walipiec. Mówiąc językiem łatwiejszym, bank kupuje walutę po niższej cenie i udziela nam w niej kredyty. My jednak zobowiązujemy się, że cały dług wraz z odsetkami spłacimy razem ze wspominanym tu spreadem. Dla przykładu, jeśli bank za jednego dolara zapłacił 4 zł, my musimy zwrócić całą pożyczkę, płacąc 4 zł i 20 groszy. To tylko propozycja, bowiem każdy bank ma prawo do narzucania swojej marży.

Niestety, nie jest tak, że spread walutowy nie odgrywa żadnej roli w naszym życiu i absolutnie nie musimy się go obawiać. Jest wręcz przeciwnie. Zwróćmy uwagę na to, co już zostało powiedziane. Kwota, jaką przyjdzie nam spłacać w ramach kredytu będzie znacznie wyższa, dolicza się do niej kwotę wspominanej już różnicy. Im większa pożyczka, tym wyższe koszty poniesiemy, zapłacić trzeba więcej za każdy banknot, jaki otrzymaliśmy od banku.

To jednak nie wszystko, istnieją też odsetki, uzależnione przede wszystkim od tak zwanego oprocentowania. Okazuje się, że wysokość odsetek jest naliczana ze względu na ogólną wysokość kredytu. Zatem, im większe comiesięczne raty, tym większe odsetki, co oczywiście nie napawa nas optymizmem.

Na pocieszenie warto dodać jednak, że tysiące ludzi decyduje się na kredyt walutowy i radzi sobie z jego spłatą.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2017
kalkulator kredytowy gotówkowy 2017
chwilówki online kalkulator 2017
bankowe kredyty konsolidacyjne 2017