Zakup mieszkania z biurem nieruchomości

Coraz częściej poszukiwanie właściwego domu czy mieszkania powierzamy wyspecjalizowanym biurom nieruchomości. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i znajomości branży dobry pośrednik zdecydowanie jest w stanie przyspieszyć realizację przedsięwzięcia. Korzystając z fachowej pomocy możemy być pewni, że agent znajdzie taką nieruchomość, która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Jak zatem wygląda proces i ile kosztuje taka pomoc?

Umowa między agencja nieruchomości, a klientem sporządzana jest w formie pisemnej i jest wiążąca dla obu stron. W umowie inny znaleźć się sprecyzowane warunki umowy i czas jej obowiązywania, dane pośrednika, wraz z numerem licencji, dane dotyczące aktualnej polisy OC agencji, wysokość wynagrodzenia czy sposoby odstąpienia od umowy wraz z konsekwencjami. Oczywiście takie usługi kosztują. Zwykle agencje pobierają opłatę rzędu 2-4 % wartości nieruchomości nabytej przez klienta. Nie są to ścisłe ramy, więc warto kwoty negocjować.

Głównym zadaniem pośrednika nieruchomości jest pomoc w formalnościach, które wiążą się z kupnem mieszkania, czy domu. To pośrednik wyszukuje nieruchomości, które następnie pokazywane są klientowi. Przy negocjacjach związanych z powierzeniem poszukiwań agencji nieruchomości klient określa swoje oczekiwania i środki finansowe, jakie jest w stanie przeznaczyć na zakup. Korzystając z usług biura klienci mają ogromną liczbę ofert do wyboru. Nie poświęcają tez wiele czasu na żmudne poszukiwania nieruchomości – tym zajmuje się firma.

Oszczędność czasu

Decydując się na pomoc specjalistycznego biura klienci oszczędzają czas związany z wyszukiwaniem i weryfikowaniem ofert w prasie, czy Internecie. Stawiając wstępnie wymagania, agent przedstawia im jedynie takie, sprawdzone uprzednio oferty, które spełniają ich oczekiwania. Zadaniem agenta jest też negocjacja ceny konkretnej nieruchomości.

Kwestie prawne

Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników wybranej agencji nieruchomości klient nie musi się martwić strona prawna transakcji. Kupując nieruchomość poprzez agencję klienci mogą być pewni, że wszelkie formalności zostały spełnione, nieruchomość dokładnie sprawdzona i nie będzie w przyszłości przeszkód związanych z brakiem odpowiednich regulacji prawnych, prawa własności, czy zabezpieczeń na rzecz osób trzecich itd. To także rozsądne w przypadku, gdy poprzez mało prawdopodobną, ale nie niemożliwą, pomyłkę, czy błąd pracownika agencji klient poniesie stratę, bądź transakcja nie dojdzie do skutku. W trudnych sprawach może nawet żądać odszkodowania z polisy OC agencji nieruchomości.

Na rynku, jak w każdej branży, mogą pojawić się oszuści. Nie należy więc, bez uprzedniego sprawdzenia opinii, pozwoleń i referencji biura podpisywać żadnej umowy. Podejmując współpracę z biurem nieruchomości należy unikać takich, które na wstępie żądają wpłaty części należnej prowizji. Ceniące się agencje pobierają należne wynagrodzenie dopiero po finalizacji zakupu. Czasem niestety zdarza się tez tak, że jeden pośrednik reprezentuje i kupującego, i sprzedającego. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo może prowadzić do nierzetelnego wykonywania obowiązków, ukrywania wad nieruchomości itd., a tego chyba chcemy uniknąć poszukując wymarzonego lokum na lata.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2017
kalkulator kredytowy gotówkowy 2017
chwilówki online kalkulator 2017
bankowe kredyty konsolidacyjne 2017