Co Polacy biorą w leasing?

Leasing jest bardzo popularna forma finansowania zakupów firmowych. Leasingobiorca użytkuje przedmiot umowy leasingowej za uzgodniona opłatę. Daje to możliwość „nabywania” nowszych samochodów, maszyn czy urządzeń. Leasing jest alternatywa dla kredytu, na który zwykle szans nie mają nowi, dopiero rozkręcający biznesy przedsiębiorcy. Leasing to także zdecydowanie mniej formalności. Co do kosztów zdania bywają podzielone. Często umowa leasingu jest bardziej opłacalna ze względów finansowych, choć przedmiot umowy przez cały okres spłaty nie stanowi własności leasingobiorcy.

Leasing to także korzyści podatkowe. Być może i dlatego ta forma jest dla przedsiębiorcy bardziej opłacalna, niż kredyt? Prawo podatkowe umożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez osoby, które nie są właścicielami danej rzeczy – umowy leasingu. Także definicja leasingu została doprecyzowana i obecnie prawo stanowi o prawach, obowiązkach stron i zasadach tejże umowy. Z racji największych korzyści Polacy zwykle wybierają leasing operacyjny, bo w odniesieniu do innych rodzajów leasingu – finansowego i zwrotnego daje on wiele możliwości korzystania z przywilejów podatkowych (odpisowi podlegają raty leasingowe jako koszty działalności)

Co najczęściej leasingujemy?

Na pierwszym miejscu plasują się samochody, w 49% są to auta osobowe. Kolejna grupę stanowią samochody ciężarowe i dostawcze (ok. 15,5%). Poza środami transportu w leasing brane sa maszyny urządzenia przemysłowe, w tym maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, maszyny wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych, obróbki metali, czy dla przemysłu spożywczego. Od niedawna sporym uznaniem cieszy się również leasing nieruchomości, głównie pod handel i usługi ale także budynków przemysłowych. Nie ustającym powodzeniem cieszy się także leasingowanie komputerów i nowoczesnego sprzętu biurowego (sprawdź oferty firm leasingowych na leasingmarket.pl).

Zaleta leasingu jest to, że po uregulowaniu zobowiązania leasingowego przedmioty stanowiące przedmiot umowy mogą zostać, zwykle za symboliczna opłata, wykupione przez leasingobiorcę na własność. Nie jest t jednak konieczność. Zawsze przecież można wymienić flotę, maszyny, czy sprzęt biurowy na nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie. Umowa zwykle trwa do 5 lat, a po takim czasie niestety, w dobie postępu technicznego, nadają się one do wymiany.

Zatem obecnie leasing zdaje się jest jedną z najlepszych opcji dla przedsiębiorców na pozyskanie, w dość prosty sposób, nowoczesnego sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania firmy, z wykorzystaniem najnowszych sprzętów w atrakcyjnej cenie, na dogodnych warunkach w ramach leasingu.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023