Zakup samochodu – jak to robią Polacy?

Według raportu „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” Santander Consumer Banku w roku 2017 co dziesiąty Polak ma zamiar wymienić samochód. Powodów jest kilka – stale psujące się auto (wskazuje na ten powód 20% badanych), zbyt stary rocznik (chęć wymiany na nowsze auto wskazuje 35% osób badanych w ankiecie), niezaawansowany technologicznie, zbyt mały lub zbyt duży – każdy powód jest dobry. W jaki sposób finansujemy tego typu zakupy? Najpopularniejsze stale pozostają kredyty samochodowe i leasing.

Zainteresowaniem Polaków cieszą się auta używane. Jedynie 25% respondentów wybiera auta salonowe (sprawdź promocje u dealerów na testujauto.pl). W związku z tym, że o kredyt może wnioskować każdy to ta forma finansowania zakupu samochodu jest nadal najbardziej popularna. Z leasingu chętnie korzystają przedsiębiorcy – stanowi dla nich atrakcyjną ofertę, głównie z racji podatkowych i możliwości taniego wykupu po okresie leasingowania. Zaletą tej metody jest też możliwość regularnej wymiany aut po upływie okresu spłaty leasingu, więc w prosty sposób mogą zamienić starsze auto na nowszy model, finansowany w ten sam sposób. Wracając do kredytu samochodowego, to warunki udzielania ich są dość proste. Jednak często banki wymagają ustanowienia zabezpieczeń. Alternatywą może być kredyt gotówkowy, gdzie takie zabezpieczenia nie są wymagane. Oczywiście wiele osób posiada oszczędności, zatem jedynie część będzie pokryta z takiego kredytu.

Jeśli planujemy wymienić auto warto pamiętać o dobrym ubezpieczeniu. Obowiązkowe oc nie ochroni nas przed wydatkami związanymi z kolizją czy wypadkiem z naszej winy. Tu pomocne będzie autocasco. W pakiecie ubezpieczeń cena będzie nieco niższa. Wielu kierowców wybiera też ubezpieczenie assistance w podróży. Zapewnia ono darmowe holowanie pojazdu, często auto zastępcze, usługi mechanika czy nawet dowóz paliwa, jeśli zabraknie go w trakcie podróżowania. O szczegóły warto zapytać przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Można tez porównać kilka ofert – w sieci dostępnych jest co najmniej kilka sprawdzonych, wiarygodnych porównywarek ubezpieczeń.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023