Karta obciążeniowa – idealne rozwiązanie w delegacjach

Karta obciążeniowa jest kartą płatniczą w której połączono zalety kart debetowych i kredytowych – z jednej strony konieczne jest posiadanie rachunku do którego karta jest przypisana, ale z drugiej działa podobnie jak karta kredytowa – użytkownik ma przypisaną do niej określoną kwotę, a spłata i rozliczenie karty następuje w wyznaczonym, zwykle miesięcznym cyklu automatycznie z rachunku w całości – zatem to odróżnia ją od karty kredytowej, gdzie wymagana jest spłata kwoty minimalnej, a pozostała może być spłacana w ratach w przyszłych okresach. Dlatego tak chętnie karty charge wykorzystywane są przez przedsiębiorców, w ramach bankowości dla firm lub dla pracowników delegowanych. To bardzo pomocne dla kadry zarządzającej na przykład w rozliczeniach wydatków takich pracowników na wyjazdach służbowych.

Od karty kredytowej karta obciążeniowa (charge) różni się też sposobem pobierania opłat i prowizji. O ile w przypadku karty kredytowej pobierana jest opłata za transakcje gotówkowe (bezgotówkowe nie powodują naliczenia opłat), to w przypadku tej drugiej karty prowizje pobiera się od każdej, nawet bezgotówkowej operacji z jej użyciem.

Zaletą karty obciążeniowej, zwłaszcza dla kadry zarządzającej, jest możliwość ustalenia i zmian narzuconych przez bank limitów i określenia kwot dostępnych pracownikom na służbowych wyjazdach, zwłaszcza zagranicznych. Dzięki karcie każdy jej użytkownik ma dostęp do środków pieniężnych w dowolnej chwili i niemal w każdym miejscu (także płatności zbliżeniowych), a wszystkie wydatki może monitorować posiadacz rachunku – np. manager firmy odpowiedzialny za takie wydatki, delegacje i rozliczenia z tym związane (sprawdź promocje kart kredytowych na finansiero.pl).

Większość ofert dotyczących kart charge zawiera pakiety ubezpieczeń, chociażby NNW, kosztów leczenia w kraju i zagranicą, assistance, ubezpieczenia bagażu czy na wypadek nieuprawnionego używania karty. Warto korzystać, o ile są dostępne, z oferowanych programów lojalnościowych, które stanowić mogą zachętę do wyboru oferty banku, który takowe posiada w pakiecie.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023