Konto rodzinne, czy warto?

Środki wypłacane rodzinom w ramach programu 500+, wypłacane od sierpnia 2016 roku, są zwolnione od egzekucji komorniczych. Aby zapewnić bezpieczeństwo tych pieniędzy banki w porozumieniu z ustawodawcą wyszły z inicjatywą zakładania specjalnych rachunków rodzinnych, na które te środki mają trafiać i pozostawać w całości do dyspozycji świadczeniobiorców. Dzięki nowelizacji ustawy pieniądze z Programu są chronione w 100%.

Jak założyć taki rachunek?

Konto rodzinne można założyć w wybranym banku. Może to zrobić osoba fizyczna, która otrzymuje świadczenie w ramach Programu 500+ i zasiłki. Ochrona nie dotyczy jednak alimentów. Konto tego typu może być zasilane środkami pochodzącymi z programu, zasiłku rodzinnego i innych przekazywanych z pomocy społecznej, dodatków i świadczenia wychowawczego. Tymi pieniędzmi właściciel może dysponować dowolnie i bez ograniczeń.

W jakim banku założyć rachunek rodzinny?

Wszystkie banki wprowadziły ten produkt do katalogu usług. To, jaki bank wybierzemy zależy od nas samych. Zakładając taki rachunek będziemy musieli przekazać bankowi numery kont, z jakich będą wpływały środki chronione od zajęć komorniczych. Konieczne będzie przedstawienie decyzji i zaświadczeń od podmiotu wypłacającego ww. świadczenia. Jeśli spełnimy wszystkie warunki zostanie założony specjalny rachunek, docelowo bezpłatny (sprawdź promocje kont osobistych na informacjakredytowa.com). Bank nie pobierze też opłaty za otwarcie rachunku i karty wydane do rachunku (dotyczy to przynajmniej kart bankomatowych i transakcji dokonywanych w bankomatach banku, w jakim mamy konto).

Samo założenie specjalnego rachunku rodzinnego nie jest obowiązkowe. Jednak jeśli istnieje ryzyko, że środki na tradycyjnym koncie bankowym mogą zostać zajęte w ramach prowadzonych postępowań egzekucyjnych warto skorzystać z tej opcji. Większość banków, w oparciu o obowiązujące przepisy nie wypłaca organom egzekucyjnym środków pochodzących z Programu 500+ czy zasiłków, ale w wyniku blokady do czasu ustaleń możemy być odcięci od gotówki, a to często niesie problemy. Skorzystanie z darmowego konta wydaje się być uzasadnione.

Sprawdź najlepsze rozwiązania finansowe:
kalkulator kredytowy hipoteczny 2023
kalkulator kredytowy gotówkowy 2023
chwilówki online kalkulator 2023
bankowe kredyty konsolidacyjne 2023